İpuçları/Tr

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Bu sayfa OpenTTD için kullanışlı ipuçları ve püf noktaları içermektedir.

 • Bir eylem gerçekleştirirken (örneğin yol döşeme, köprü ya da tünel satın alma), gerçekte yapmadan ne kadar tutacağını görmek için Shift tuşuna basın. (Not: Bu bazen arazi düzleme arazi aracı ile uzun bir yol olabilir, bu da 25.000₺ yerine 50.000₺ mal olabilir).
Tahmini gider
 • Ağaçların ve binaların saydamlığını etkinleştirmek ya da devre dışı bırakmak için "x" tuşuna basın.
Saydamlaşmış harita
 • Aynı rotada seyahat eden birden çok otobüsünüz (ya da başka bir aracınız) varsa, talimatlar düğmesini ve ardından kopyalamak istediğiniz talimatların bulunduğu aracı tıklayarak talimatları bir araçtan diğerine kopyalayabilirsiniz. Ancak, talimatlar penceresinde "Git" tuşuna bastıktann sonra başka bir araçta Ctrl tuşuna basarsanız, her iki aracın da aynı talimatları paylaşacağını biliyor muydunuz, böylece talimatları değiştirmeniz gerekirse, bu "Paylaşılan Talimatlara"a sahip her araç da değişiklikten etkilenecektir.
Paylaşılmış talimat içeren 2 araç
 • Şehir içi karayolu taşıt duraklarının bir yol döngüsü içinde olduğundan emin olun. Bir karayolu taşıt durağı her seferinde yalnız iki araç alabilir, araçlar "blok dolaşmak" ve durağa geri gelmek için çalışacak. Durağınız bir yol döngüsünün içindeyse, sonrasında şehri daire içine alabilir ve durak uygun olduğunda geri dönebilir. Değilse, yollarından kilometrelerce uzaklaşabilirler!
 • Oyun ilerledikçe köprülerinizi yükseltmeyi unutmayın. Oyunun başlangıcında, ucuz köprüler yeteri kadar para kazandırabilir ancak yeni, daha güçlü köprüler göründüğünde, cılız eski bir ahşap köprüyü geçmek için hızını 20km/s'ye indirmek zorunda olan 200km/s'lik bir trene sahip olmanın bir anlamı yoktur!
Örnek köprüler
 • Bazı istasyonlarınızı nasıl çalıştırdığınıza dikkat edin. Alabileceğiniz her şeyi (otobüsler, trenler, uçaklar, gemiler) tek bir istasyona koymak, çok sayıda yolcu veya mal trafiğini yönetebileceğiniz anlamına gelir, onları para üreten uzun rotada doğru işletmeye dikkat edin. Bazen, birkaç otobüs bir istasyonu boşaltabilir, böylece bir trenin yüklerini alması sonsuza dek sürebilir.
 • Mesafe önemlidir. Ne kadar çok yük alırsanız, seyahat başına o kadar çok para kazanabilirsiniz ama dikkat edin. Siz geri dönmeden önce ileri geri giden ve değerli yükünüzü alacak oyunculardan dolayı rekabetten etkilenme olasılığınız daha yüksektir.
 • Hız da önemlidir. Ne kadar hızlı yük alırsanız, seyahat başına o kadar çok para kazanabilirsiniz ve aynı zamanda daha çok yüke ulaşırsınız. Bazı durumlarda, hızın iki katı, verimin iki katıdır ancak kârları üç katına çıkarır!
 • Yerel sakinleri üzmemeye çalışın. Bir bölgede birçok inşaat yapmak yerel yönetimle aranızı bozar. Bu, yakındaki şehirlerde yapabileceklerinizi etkileyebilir. Zaman içinde değişiklik yaparak, yaptığınız hasar miktarını sınırlayarak, inşaat işini gizlemek için bazı güzel ağaçlar dikerek ya da aşırı durumlarda söz konusu kasabaya rüşvet vererek bunu telafi etmeye çalışın!
Rüşvet verme ya da ağaç dikme
 • Aynı işi yapmadıkça paralel yolları çok yaklaştırmamaya çalışın. Yatay ve dikey farklı yolları aynı kareyi paylaşacak kadar yakın kullanırsanız, sonuçlarını anladığınızdan emin olun. Tekliray ya da manyetik ray parçalarına yükseltme söz konusu olduğunda, her iki parçayı aynı anda yükseltmeniz ya da aynı kareyi paylaşmamaları için birini yeniden yönlendirmeniz gerekir.
 • Şirket binanızın biraz yolcu/posta trafiği oluşturduğunu unutmayın. Bu, oyunun ilk aşamalarında küçük bir şehirdeki kazançlarınızı artırmak için kullanışlı olabilir. Orijinal Transport Tycoon Deluxe'nin tersine, OpenTTD şirket binanızın yerini değiştirmenize izin verir (belirli bir fiyat için), böylece şehir genişlemeye başladığında onun yerini değiştirebilirsiniz.
Şirket binası
 • Trenler kendi çevrelerinde yalnızca 55KM/S hız yapabileceğinden ve bazı sunucular trenlerin bu köşelerde dolaşmasına izin vermediğinden, 90 derece keskin dönüşler yapmamaya çalışın. Bunun yerine, trenlerin etraflarında tam hızda gitmelerine izin vermek için dönüşlerinizi mümkün olduğunca geniş yapmaya çalışın.
 • Kanal yapmanın ucuz bir yolu sahte kanallar oluşturmaktır. Yani, arazi alçaltma aracıyla suya erişimi olan bir arazinin yükseliğini suyla aynı düzeye indirirseniz, bu arazi kendiliğinden suyla dolacaktır.
 • Rüşvet çok pahalıya mâl oluyor ve bazen yakalanıyorsunuz. Olanaklıysa puanınızı artırmak için bir kasabanın etrafına birçok ağaç dikin.
 • Kasabalara/şehirlere yakın tren istasyonları inşa etmek istiyorsanız, onları bir havaalanına bağlamak iyidir. Resimde de görebileceğiniz gibi, havalimanları etkilerini tren istasyonlarından çok daha fazla yayabilir, böylece çok daha fazla yolcu ve çok daha fazla posta alırsınız.
  Havaalanıyla bağlanmış tren istasyonu
 • Altyapı bakımı açıkken oynuyorsanız, yalnızca rotalarınız için gereken kadar altyapı kullanın. Gereksiniminiz yoksa altyapıyı kaldırın. Gerekirse yalnızca çift hat yapın. 2-5 kare yerine her 6-10 karede sinyal koymayı düşünün. Kendinizinkini oluşturmak yerine, şehre ait ve rakiplerin sahip olduğu yolları kullanın.
 • Hızlı araçlar kullandığınızdan, hızlı kamyonlarınızın olduğundan, yükü beklemeye devam ettiğinizden ve bir şehre heykel diktiğinizden emin olun. Yüksek istasyon derecelendirmeleri, endüstri üretimini ve kargo üretimini arttırmak için anahtardır ve bunları yapmak istasyon derecelendirmelerini artırmaya yardımcı olabilir.
Şirket sahibinin heykeli
Personal tools