Linie drogowe/Pl

From OpenTTD
(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
Line 13: Line 13:
 
}}{{-}}{{Spis treści/Pl}}
 
}}{{-}}{{Spis treści/Pl}}
  
{{warning| Stronka gotowa do tłumaczenia zapraszam.}}
+
 
  
 
Budowa dróg jest dobra na początek rozgrywki, ponieważ jest tania, nieskąplikowana i szybka w budowie. Transport drogowy nie jest może tak dochodowy jak kolejowy.Jednak na pewno posiada swoich zwolenników.  
 
Budowa dróg jest dobra na początek rozgrywki, ponieważ jest tania, nieskąplikowana i szybka w budowie. Transport drogowy nie jest może tak dochodowy jak kolejowy.Jednak na pewno posiada swoich zwolenników.  

Revision as of 12:45, 23 October 2015Budowa dróg jest dobra na początek rozgrywki, ponieważ jest tania, nieskąplikowana i szybka w budowie. Transport drogowy nie jest może tak dochodowy jak kolejowy.Jednak na pewno posiada swoich zwolenników.


Contents

Rodzaje dróg

Aby wybrać rodzaj drogi jaki chcemy zbudować, należy kliknąć i przytrzymać ikonę drogi w menu na górze ekranu.

Wybór rodzaju drogi
  • Szosa - Ciężarówki i autobusy poruszają się po tych drogach.
  • Torowisko - Tramwaj porusza się po nich.
  • Droga z torowiskiem - Umożliwia poruszanie się samochodów i tramwai .Jest to możliwe po przez budowanie torowiska na istniejącej drodze.

Narzędzia do budowy dróg

Kliknij na ikonę drogi Road build button.png na pasku menu. Otworzy się okno z narzędziami do budowy dróg, przystanków i zajezdni.

Okno budowy systemu dróg

Funkcje przycisków (od lewej):

Ikona Akcja Skrót Komentarz
Build road.png Ikona drogi 1, 2 Po zaznaczeniu budujesz drogę w skazanym miejscu.Jest możliwość budowy po przez kliknij i ciągnij.Można również zbudować półdrogi na kafelku.
Autoroad.png Autodrogi 3 Bardzo pomocna funkcja która buduje drogę w każdym kierunku.(możliwe problemy przy pierwszym użyciu). Z użyciem przycisku Ctrl jest możliwość kasowania istniejących dróg.
Clear title.png PrzyciskCzyszczenia obszaru 4 Czyszczenie płytek-obszaru.
Build roaddepot.png Przycisk budowy zajezdni 5 Otworzy się okno w celu orientacj zajezdni.
Build busstation.png Przycisk budowy przystanku 6 Otworzy się okno w celu orientacj przystanku
Build truckstation.png Przycisk budowy bazy rozładunkowej bazy rozładunkowej (towarowej) 7 Otworzy się okno w celu orientacj bazy.
Oneway roads.png Przycisk aktywacji budowy dróg jednokierunkowych 8 Pozwala budować drogi jednokierunkowe.
Build roadbridge.png Przycisk budowy mostów B Jak sama nazwa wskauje umożliwia budowę mostów.
Build roadtunnel.png Przycisk budowy tunelu T Jak sama nazwa wskauje umożliwia budowę tunelów.
Toggle clear active.png Przycisk buldożera R (CTRL) Służy do czyszczenia obszaru.

Drogi i stacje można budować na płaskim terenie jak i na zboczach.

Zakup pojazdów

Aby zakupić pojazdy, należy włączyć menu zajezdni klikając na nią. Następnie wybieramy "Build new vehicles". Otwiera się okno z listą pojazdów. Wybieramy auto które nas interesuje i klikamy "kup pojazd"("Buy Vehicle").Ikona pojazdu pojawi się na liście zajezdni, oraz otworzy się okno kontroli. W oknie tym można zmieniać wiele parametrów danego auta od okresu serwisowania po ustalenie trasy.Aby samochód rozpoczął pracę należy kliknąć na przycisk z czerwonym napisem Zatrzymany.

Budowa dróg jednokierunkowych

Znak ze strzałką jest przyciskiem do robienia dróg jednokierunkowych

Jednokierunkowe drogi budowane są przez naciśnięcie przycisku budowania dróg jednokierunkowych i zbudowanie normalnej drogi. Wtedy drogi będą jednokierunkowe w stronę, w którą będą pociągnięte. Jednokierunkowe drogi mogą również być budowane na innych, wcześniej zbudowanych drogach, ale tylko jeżeli zbudował je gracz. Tylko entrance tile to a stretch of roads needs to be one-way. Płytki blokujące budowane są poprzez pociągnięcie jednej jednokierunkowej, a potem dragging over the other way.

Wszystkie możliwe jednokierunkowe drogi

Obrazek pokazuje wszystkie możliwe drogi jednokierunkowe. Pierwsze dwie to drogi jednokierunkowe w określonych kierunkach. Trzecia jest obu-jednokierunkową drogą, tzn. jest płytką blokującą. Żaden pojazd nie może jej przekroczyć (jak pokazuje grf). Ostatnia jest domyślną drogą (nie jednokierunkową). Jednokierunkowe mosty nie są (jeszcze?) możliwe.

Jednokierunkowe drogi nie dotyczą tramwai, zawsze przekroczą je w obie strony.


Zobacz również

Personal tools