NewGRF/Hu
m |
tacsipacsi (Talk | contribs) m (navbox renamed) |
||
Line 104: | Line 104: | ||
* [http://www.tt-forums.net/viewforum.php?f=66 NewGRF fórum] | * [http://www.tt-forums.net/viewforum.php?f=66 NewGRF fórum] | ||
− | {{NewGRF | + | {{Navbox NewGRF/Hu}} |
[[Category:Beállítások és finomhangolás/Hu]] | [[Category:Beállítások és finomhangolás/Hu]] | ||
[[Category:NewGRF/Hu]] | [[Category:NewGRF/Hu]] |
Latest revision as of 17:03, 29 May 2014
Építés
Vasút :
- Jelzők · Állomások · Csomópontok · Vasúttervezés · Trükkök
Közutak · Villamospályák · Víziutak · Repterek · Tájrendezés
Beállítások
A játék beállításai · Nehézségi beállítások · Haladó beállítások · MI beállítások · NewGRF beállítások · Csalások
További cikkek
A NewGRF a New Graphics Resource File (Új grafikai erőforrásfájl) rövidítése; ez általános felületet nyújt a játék módosítására, kiegészítésére. Az OpenTTD 1.2.0-s verziójától 32 bites grafika is hozzáadható a játékhoz NewGRF-eken keresztül.
A NewGRF ad lehetőséget létező grafika, járművek, épületek, rakományok, vasúttípusok, objektumok és gazdasági épületek lecserélésére vagy újak hozzáadására az OpenTTD-n belül. A NewGRF fájlokat új játék indítása előtt le kell tölteni és aktiválni kell, hogy tartalmuk megjelenjen a játékban. Míg a Haladó beállítások játék közben is módosíthatók, a NewGRF-ek már a játék megkezdése előtt telepítendők a helyes működés érdekében. A NewGRF (ÚjGRF) elnevezés azon új jellemzőkre utal, melyekkel a GRF fájlok (a Transport Tycoon grafikai erőforrásfájljai) kiegészülnek, és melyekkel módosítható a játék grafikája és viselkedése. A NewGRF az OpenTTD és a TTDPatch közös formátuma, és ezekkel csaknem teljesen kompatibilis.
Az OpenTTD GRF fájljait illető általános kérdésekkel kapcsolatban lásd a NewGRF GyIK-et.
Contents |
[edit] NewGRF-ek beszerzése
[edit] Letölthető tartalmak
A NewGRF-ek beszerzésének legelterjedtebb és legkényelmesebb módja a játékbeli tartalomletöltő rendszer használata. A legtöbb NewGRF megtalálható benne. Létezik egy NewGRF fejlesztői fórum is, ahol egyes NewGRF-ek fejlesztői változatai is elérhetők.
[edit] Kézi telepítés
Ha olyan NewGRF-eket szeretnél használni, melyek nem találhatók meg a tartalomletöltő rendszerben, és máshonnan szerezted be őket, akkor azokat kézzel kell a megfelelő helyre telepítened. Egy NewGRF egyetlen (.grf kiterjesztésű) fájlból áll, pl. "grvts.grf". Egy NewGRF telepítéséhez:
- Töltsd le a NewGRF grf kiterjesztésű fájlját (csomagold ki, ha tömörítmény része),
- majd helyezd el az OpenTTD telepítésed newgrf mappájában, amely általában a következő:
- C:\Dokumentumok\newgrf (Windows 95, 98, ME)
- C:\Documents and Settings\<felhasználónév>\Dokumentumok\OpenTTD\newgrf (Windows 2000, XP)
- C:\Users\<felhasználónév>\Dokumentumok\OpenTTD\newgrf (Windows Vista, 7)
- ~/.openttd/newgrf (Linux, BSD)
- ~/Documents/OpenTTD/newgrf (OSX)
[edit] NewGRF-ek aktiválása
1. A főmenüben kattins a NewGRF beállítások gombra.
A felület megváltozott az OpenTTD 1.0 és 1.1 között, ezért az alábbiakban egymás után mindkettőt bemutatjuk.
[edit] 1.1-es és későbbi verziók
2. Válassz ki egyet az Inaktív NewGRF fájlok közül, majd kattints a Hozzáad gombra, vagy csak kattins duplán a NewGRF nevére. Kis képernyőkön így néz ki:
Nagy képernyőkön pedig kényelmesen nagyra nő:
3. Ha szükséges, módosítsd egy aktív NewGRF beállításait: válaszd ki az Aktív NewGRF fájlok listájából, majd kattints a Paraméterek beállítása gombra. Ennek nyomán ilyesmi fog megjelenni:
4. Arra is van lehetőséged, hogy elmentsd a kiválasztott NewGRF-ek összeállítását (beállításaikkal együtt), illetve, hogy betölts egy ilyen listát. A mentés a Lista mentése gombbal lehetséges, a már elmentett listák pedig a Lista kiválasztása melletti legördülő menüből tölthetők be.
[edit] 1.0-s és korábbi verziók
2. Kattints a Hozzáad gombra.
3. Válaszd ki a használni kívánt NewGRF fájlt, majd kattints a Kiválasztáshoz hozzáad gombra.
4. Kattints a Hozzáad gombra további NewGRF-ek hozzáadásához, majd élesítsd a módosításokat az Alkalmazás gombbal, ha elkészültél.
[edit] Keverjük vagy ne keverjük
Az OpenTTD lehetőséget ad akár 59 különböző NewGRF kiválasztására minden megkezdendő játékhoz. Mégsem válogathatod össze őket akárhogyan, némi tervezés szükségeltetik. Egyes NewGRF-ek nem kompatibilisek bizonyos más NewGRF-ekkel, néha pedig több NewGRF is kell, hogy kiegészítsék egymást. Az alábbiakban olvashatsz egy összefoglalót különböző NewGRF-ek társításáról, kiegészítve némi útmutatással arról, hogy mit szabad és mit nem érdemes keverni.
- Járművek
- Mindenből egy (vonatkészlet, közútijármű-készlet, hajókészlet, repülőgépkészlet) nyújtja a legjobb eredményt.
- Azonos típusból egynél több is megengedett, de jelentős árkülönbségek adódhatnak a különböző készletek járművei között.
- Minden típusból legfeljebb 65535 különböző jármű szerepelhet.
- Állomások
- Amennyit csak akarsz, amíg el nem éred a különböző állomások számának 255-ös felső határát.
- Csatornák/folyók
- Egyszerre csak egyet.
- Hidak
- Ha egynél többet állítasz be, egyes készletek felülírhatják egymást. Ugyanakkor ez nem okoz technikai gondot, szóval nyugodtan kísérletezhetsz.
- A hídkészletek mindig módosítják a közúti és a vasúti hidakat is, a megvalósítás módjából kifolyólag.
- Házak
- A legjobb eredmény érdekében egyszerre csak egyet.
- Egynél többet is be lehet állítani, a különböző házak számának 512-es felső határáig.
- Gazdasági épületek
- Egyszerre csak egyet. Kivételt képeznek az ECS vektorok.
- Egyes gazdasági készleteket úgy terveztek meg, hogy módosítsák az alapértelmezett gazdasági épületeket is. Az „egyszerre csak egyet” szabály itt is érvényes: ne keverd más gazdasági készletekkel.
- A legtöbb gazdasági készlet bevezet új rakományokat is, melyeket nem támogatnak az alapértelmezett járművek. Ilyen gazdasági készlethez mindig tölts be egy-egy megfelelő járműkészletet is minden járműtípusból.
- Repülőterek
- Amennyit csak akarsz, amíg el nem éred a különböző repülőterek számának 128-as felső határát.
- Objektumok
- Amennyit csak akarsz, amíg el nem éred a különböző objektumok számának 255-ös felső határát.
- Vasúttípusok (pályakészletek)
- Amennyit csak akarsz, amíg el nem éred a különböző vasúttípusok számának 16-os felső határát. Ebbe bele kell számolni a négy alapértelmezett vasúttípust is, melyeket nem lehet kivenni.
- Egyes pályakészleteket kifejezetten bizonyos vonatkészletekhez terveztek.
Számos NewGRF figyelmeztet, ha nem megengedett társításokat teszel, és esetleg kikapcsolják magukat. Egy játék elindítása után javasolt ellenőrizni a NewGRF konfigurációt (az Eszközök menün keresztül). Probléma esetén érdemes elvetni a játékot, kijavítani a problémát, majd új játékot kezdeni. Véletlen játék esetén újragenerálható ugyanaz a térkép ugyanazon véletlen alapszám megadásával, egyidejűleg a többi térképgenerátorbeli beállítás változatlanul hagyásával. Egy játék véletlen alapszámát úgy tudhatod meg a játék megkezdése után, ha a konzolban kiadod a getseed
parancsot.
[edit] 8 bites kontra 32 bites grafika
A programjellemző elérhető:
<1.0
1.0-1.2
1.3
1.4
1.5-1.7
Nightly
Az OpenTTD 1.2.0-tól kezdődően a NewGRF-ek nemcsak a szokásos 8 bites, hanem 32 bites grafikát is tartalmazhatnak. Ezzel a változással voltaképpen a NewGRF-ek váltak az egyetlen eszközévé annak, hogy 32 bites grafika kerüljön az OpenTTD 1.2.0-ba és újabb kiadásaiba. Innentől kezdve a NewGRF-ek arra is képesek lehetnek, hogy a különböző nagyítási szintekhez különböző grafikát nyújtsanak.
Az OpenTTD 1.2.0-s és újabb verzióiban 32 bites grafikát már nem lehet a régi png/tar formátumban használni. A régebb óta létező 32 bites grafikáknak még nem mindegyike érhető el NewGRF formátumban. Az OpenTTD 1.2.0-s és újabb verzióihoz elérhető 32 bites grafikákért lásd a 32 bites NewGRF-ek listáját.
Ha a régi 32 bites grafikai formátumot kívánod használni, az OpenTTD Extra nagyítás (Extra Zoom) módosított változatára lesz szükséged, amelyet azonban már nem frissítenek. Részletekért lásd a 32 bites extra nagyítási szintek lapot.
[edit] Záró megjegyzések
Ezek után új játék kezdésekor a kiválasztott NewGRF-ek működésbe lépnek, és az általuk előidézett változások a játékban meg is jelennek. Ugyanakkor a NewGRF-ek listájának módosítása nem befolyásolja a korábban mentett játékokat, ugyanis a NewGRF-ek a játékmentések szerves részét képezik, a használt NewGRF-ek listája tárolódik azokban.
Az aktív NewGRF fájlok sorrendje is fontos, ez határozza meg a különböző NewGRF-ek egymásra hatását. Egy, a listában lentebb szereplő NewGRF felülírja egy fentebb szereplő NewGRF hatását.
[edit] Külső hivatkozások
- GRFCrawler Az elérhető NewGRF-ek adatbázisa – a teljesség igénye nélkül
- NewGraphicSpecs A GRF formátum részletei
- NewGRF fórum
|