Budowa stacji kolejowej/Pl

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


W tym poradniku dowiesz się, jak budować dworce kolejowe i jak efektywnie połączyć tory kolejowe ze stacjami. Efektywne budowanie stacji kolejowych jest bardzo ważne, jeśli chcesz stworzyć wielkie imperium kolejowe. Istnieją setki sposobów, na które możesz budować dworce, kilka poniższych przykładów powinno wskazać ci właściwą drogę.

Contents

Budowanie stacji kolejowych

 1. Otwórz menu budowy kolei, klikając przycisk RailCnstr.PNG
  Menu budowy kolei
 2. Kliknij na przycisk Zbuduj stację kolejową RailSt.png. Pojawi się okno budynku stacji. Pamiętaj, że możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolny przycisk, jeśli kiedykolwiek będziesz chciał uzyskać opis tego, co on robi.
  Train station selection window.
 3. Ustaw liczbę torów i długość peronu. Pamiętaj, że każda "jednostka" pomieści dwa wagony, więc wybierasz długość swojej stacji w zależności od długości pociągów, które chcesz tam załadować (stacja o długości 3 kratek pomieści jedną lokomotywę i pięć wagonów.) Dłuższe pociągi również mogą się tam zatrzymać, ale załadunek/rozładunek będzie znacznie wolniejszy.
 4. Wybierz orientację dla swojej stacji, abyś mógł poprowadzić tor we właściwym kierunku.
 5. Znajdź na mapie miejsce dla nowej stacji. Oprócz budowy na płaskiej powierzchni można również budować na zboczach. Możliwe jest budowanie na istniejącym prostym torze.
 6. Kliknij myszką, aby zbudować stację.

Jaki rodzaj stacji mam zbudować?

To zależy wyłącznie od ciebie. Ogólne wytyczne są takie:

 • Pociągi nie powinny powodować korków przy wjeździe i wyjeździe ze stacji
 • Stacje powinny być wystarczająco długie, aby pociągi mogły się całkowicie zmieścić (w przeciwnym razie czas załadunku będzie bardzo długi).

Poniżej znajduje się kilka przykładów stacji. Każdy przykład jest zaprezentowany z dwoma różnymi rodzajami sygnałów. Jeden z nich wykorzystuje sygnały trasy (stacje na zrzutach ekranu w kolorze czerwonym); jest to preferowana metoda sygnalizacji. Drugi styl wykorzystuje sygnały blokowe i jest tu trzymany tylko przez nostalgię. Przeczytaj artykuł na temat sygnałów, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach sygnałów. Sposób budowania sygnałów jest omówiony w rozdziale dotyczącym budowania sygnałów.

Ważne jest, aby pamiętać, że przy korzystaniu z sygnalizatorów trasy, najdłuższy pociąg musi być w stanie czekać na wszystkich sygnałach bez blokowania węzłów. Z tego powodu na niektórych zrzutach ekranu z sygnalizacją trasy rzeczywiście widać więcej ustawień sygnału niż na samej stacji.

Stacje pojedyncze

 • Pojedyncze stacje końcowe mogą obsługiwać jeden pociąg na raz. Takie stacje bardzo dobrze się sprawdzają, gdy nie ma zbyt wiele ładunku do przewiezienia.
Pojedyncza stacja załadunkowa z sygnałem trasy
Pojedyncza stacja rozładunkowa z sygnałem trasy
Pojedyncza stacja rozładunkowa terminali z sygnałami blokowymi
Pojedyncza stacja załadunkowa terminali z sygnałami blokowymi
 • Pojedyncza stacja "Ro-Ro" (Roll On Roll Off). Zaletą tej stacji jest to, że przyjeżdżające pociągi nie muszą czekać na odjazd odjeżdżających pociągów. Podczas gdy ta korzyść jest bardzo mała w przypadku pojedynczych stacji, konfiguracja Ro-Ro jest znacznie bardziej efektywna w przypadku stacji wieloplatformowych (patrz poniżej).
Dobrą praktyką jest, żeby pociągi załadowane (te, które ładowały się na omawianej stacji, ale też te, które dopiero zostawią na niej ładunek) jechały po prostym torze, a pociągi puste - po torze tworzącym pętlę. Dzięki temu pociągi dostarczające ładunek dostarczą go szybciej, a załadowane pociągi mogą szybciej odjeżdżać.
Jak może zauważyć, w przykładzie nie użyto żadnych sygnałów trasy. Wynika to z faktu, że stacja ta jest w zasadzie włączona do jednego toru jednokierunkowego. Jak w przypadku każdego innego toru jednokierunkowego, nie jest konieczne używanie sygnałów trasy w tym przypadku. Rodzaj sygnału nie powoduje w tym przypadku absolutnie żadnej różnicy w działaniu stacji.
Pojedyncza stacja załadunkowa Ro-Ro z sygnałami blokowymi
Pojedyncza stacja załadunkowa Ro-Ro z sygnałami blokowymi
Pojedyncza stacja rozładunkowa Ro-Ro z sygnałami blokowymi
Pojedyncza stacja rozładunkowa Ro-Ro z sygnałami blokowymi

Stacje podwójne

Po zwiększeniu ilości obsługiwanych ładunków na stacjach, preferowane są podwójne stacje (z dwoma peronami). To może być najczęściej używany typ stacji. Dwa perony oznaczają dwa pociągi. Po zakończeniu ładowania jednego pociągu, drugi może rozpocząć ładowanie od razu - nie musi czekać, aż poprzedni pociąg opuści stację.
 • Podwójna stacja końcowa ma zaletę dodatkowego peronu, ale jej wadą jest to, że pociągi muszą przejeżdżać przez skrzyżowanie przy wjeździe lub wyjeździe ze stacji. Jest ona jednak tańsza i zajmuje mniej miejsca niż podwójna stacja Ro-Ro.
Podwójna końcowa stacja załadunkowa z sygnałami trasy
Podwójna końcowa stacja załadunkowa z sygnałami blokowymi
Podwójna końcowa stacja rozładunkowa z sygnałami trasy
Podwójna końcowa stacja rozładunkowa z sygnałami blokowymi
 • Możesz również rozważyć budowę podwójnej stacji Ro-Ro, aby całkowicie ominąć korki i czas oczekiwania. Ten projekt stacji będzie działać znacznie lepiej niż podwójna stacja końcowa, jeśli masz więcej niż trzy pociągi korzystające z tej stacji.
Podwójna załadunkowa stacja Ro-Ro z sygnałami trasy
Podwójna załadunkowa stacja Ro-Ro z sygnałami blokowymi
Podwójna rozładunkowa stacja Ro-Ro z sygnałami trasy
Podwójna rozładunkowa stacja Ro-Ro z sygnałami blokowymi

Stacje wielostanowiskowe

Kiedy stacje zaczynają obsługiwać więcej pociągów, preferowane są stacje wielotorowe, dzięki którym pociągi nie czekają długo na wjazd na stację. Jeśli więcej niż jeden pociąg czeka na wjazd na stację, ma ona zbyt mało peronów. Dodanie większej liczby peronów jest łatwym rozwiązaniem. Poniżej pokazano czterotorową stację końcową i stację Ro-Ro. Większe stacje są równie łatwe w budowie: dodaj jeszcze więcej peronów, upewnij się, że pociągi mogą wjechać i wyjechać z każdego peronu i dodaj odpowiednią sygnalizację.

 • Na dole widać czterostanowiskową stację końcową. Pamiętaj tylko, że pociągi muszą trochę poczekać, aby przepuścić inne pociągi. Jest to dobra alternatywa dla Ro-Ro, jeśli masz mało miejsca.
Poczwórna stacja końcowa z sygnałami trasy
Poczwórna stacja końcowa z sygnałami blokowymi
 • Tak wygląda czterotorowa stacja Ro-Ro. Pociągi nadjeżdżające nie muszą czekać na pociągi odjeżdżające z tej stacji.
Poczwórna stacja Ro-Ro z sygnałami trasy
Poczwórna stacja Ro-Ro z sygnałami blokowymi

Stacje przelotowe

Szczególnym typem stacji jest "'stacja przelotowa'", która umożliwia wjazd i odjazd pociągów z obu stron. Ten typ stacji jest szczególnie przydatny przede wszystkim dla tych linii pasażerskich, które łączą jedno miasto z następnym i następnym, i następnym...

 • Najprostszy układ to podwójna jednokierunkowa stacja przelotowa Stacja ta posiada jeden peron dla pociągów jadących w jednym kierunku i drugi dla pociągów jadących w drugim kierunku. Stacja ta wygląda tak, jakby znajdowała się na podwójnym torze kolejowym, bez węzłów i specjalnych sygnałów.
Podwójna jednokierunkowa stacja przelotowa z sygnałami blokowymi


 • Podwójna dwukierunkowa stacja przelotowa umożliwia pociągom w obu kierunkach korzystanie z obu peronów. W tym celu należy dodać kilka węzłów i kilka różnych sygnalizacji. W rezultacie, jeśli masz dwa pociągi jadące krótko po sobie z jednego kierunku i żaden pociąg z kierunku przeciwnego, drugi pociąg może korzystać z drugiego peronu, jeśli pierwszy jeszcze nie odjechał. Ważne jest, aby wiedzieć, że ten układ działa tylko z sygnałami trasy; nie ma sposobu, aby zrobić coś podobnego z sygnałami blokowymi (spróbuj sam, jeśli w to nie wierzysz!). Ważne jest również, aby wiedzieć, że ten konkretny układ jest podatny na blokady, szczególnie jeśli masz wiele takich stacji blisko siebie.
Podwójna dwukierunkowa stacja przelotowa z sygnałami trasy


 • Rozwiązaniem problemu blokady w poprzednim układzie jest wielotorowa stacja przelotowa z dedykowanymi peronami. Dla tego typu stacji potrzebne są co najmniej trzy perony. Peron po jednej stronie będzie jednokierunkowy, a peron po drugiej stronie będzie jednokierunkowy w drugim kierunku. Peron(y) środkowy(e) będzie (będą) dwukierunkowy(e), jak w poprzednim przykładzie. Dzięki temu pociągi z obu stron zawsze będą miały do dyspozycji co najmniej jeden peron i nie wystąpią żadne ślepe zaułki.
Wielotorowa stacja przelotowa z sygnałami trasy


 • Podwójna stacja przelotowa z zajezdniami przydaje się, jeśli potrzebujesz zajezdni przy swojej stacji. Poniższy przykład wykorzystuje podwójną stację przelotową jako podstawę, a także dodane zajezdnie po obu stronach. Zaletą umieszczenia zajezdni w ten sposób, a nie na torze wejściowym jest to, że pociągi wewnątrz zajezdni mogą odjeżdżać w każdym kierunku. Ten układ jest również znacznie mniej podatny na ślepy zaułek niż jego bezzajezdniowy odpowiednik, ponieważ pociągi mogą wyjść ze stacji do zajezdni i zwolnić perony dla innych pociągów.
Podwójna stacja przelotowa z zajezdniami


Dalej: Budowa zajezdni »

Personal tools