Budowa zajezdni/Pl

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Tutaj dowiesz się, jak budować zajezdnie tak, aby pasowały do twoich torów. Zajezdnie to miejsca, w których budujesz swoje pociągi. są one również wykorzystywane przez funkcjonujące pociągi do ich serwisowania, więc upewnij się, że pociągi mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z nich.

Contents

Jak mam umieścić zajezdnię?

 1. Po pierwsze, musisz otworzyć menu konstrukcji kolei - kliknij na przycisk Manual html m772c5b23.png na pasku menu, aby wyświetlić pasek konstrukcji kolei:
  Pasek konstrukcji kolei
 2. Kliknij na przycisk nowej zajezdni lub naciśnij 7. Otworzy się nowe okno, w którym należy wybrać kierunek.
  Przycisk budowy zajezdni
 3. Wybierz kierunek', w którym ma być skierowana zajezdnia - właśnie tędy pociągi wyjadą na tory.
  Wybór kierunku
 4. Teraz musisz ustawić zajezdnię obok torów, zwróconą wyjazdem do torów. Poza budowaniem na płaskim terenie można również budować na zboczach.
  Wybór pozycji zajezdni
 5. Kiedy jesteś zadowolony z pozycji, kliknij myszką, aby umieścić zajezdnię. Jeśli obok zajezdni znajdują się tory, dodatkowe tory zostaną umieszczone automatycznie.
  Nowa zajezdnia zostanie automatycznie dołączona do torów

Pamiętaj, za pomocą dynamitu zawsze możesz zniszczyć swoją zajezdnię (jeśli jest pusta). Clear title.png.

Gdzie powinienem postawić zajezdnię?

Decyzja strategiczna o tym, gdzie umieścić magazyn, całkowicie zależy od ciebie. (Pamiętaj że zawsze możesz po prostu trzymać kilka magazynów na swoich liniach)

Powinieneś się upewnić, że pociągi:

 • Bez problemu są w stanie wjechać i wyjechać z/do zajezdni;
 • Nie będą nie spowoduje korków poprzez serwisowanie.

Istnieje kilka strategii służących osiągnięciu tych celów:

 1. Serwisowanie pociągu w określonych odstępach czasu lub dodawanie zajezdni do jego listy poleceń. Zajezdnie mogą być dodawane do listy poleceń pociągów w taki sam sposób jak stacje i punkty kontrolne.
  Zajezdnia przy wjeździe na stację

  Zajezdnia na trasie
 2. Budowa torów w taki sposób, że pociąg musi wjechać do zajezdni za każdym razem, kiedy koło niej przejeżdża.
  Zajezdnia na końcu peronu. Pociąg musi do niej wjechać

  Zajezdnia zmuszająca pociąg do wjazdu (zwróć uwagę na ułożenie torów)

Przy każdym ustawieniu zajezdni nie do uniknięcia są problemy. Najczęściej spotykane z nich to:

 • Pociągi pospieszne zwalniają przy wjeździe lub wyjeździe z zajezdni, co spowalnia inne przejeżdżające pociągi. Może to prowadzić do korków w zatłoczonej sieci kolejowej.
 • Ostre zakręty często używane w pobliżu zajezdni również spowalniają pociągi
 • Jeśli ruch jest intensywny, pociągi mogą "gromadzić się" w zajezdniach i przebywać tam przez długi czas. Na przykład, gdy na końcu stacji znajduje się zajezdnia, a pociąg wjeżdża do zajezdni, wówczas nowy pociąg może wjechać na stację na tej samej linii, blokując pierwszy pociąg w zajezdni. Może to trwać do momentu zablokowania kilku pociągów wewnątrz zajezdni.

Istnieją różne zaawansowane ustawienia zajezdni, rozwiązujące niektóre problemy występujące w podstawowych konfiguracjach opisane powyżej.

Zaawansowane ustawienia zajezdni

 • Zajezdnia na bocznicy: Konfiguracja ta pozwala na przyspieszanie pociągów przy wjeździe do/wyjeździe z zajezdni bez zwalniania innych pociągów kursujących na głównych liniach:

Zajezdnia na bocznicy
 • Serwis przymusowy: Często ma sens obsługa pociągu po dostarczeniu ładunku lub tuż przed załadunkiem nowego ładunku. Wynika to z faktu, że kwota przychodu zależy od całkowitego czasu, jaki upłynął od momentu załadowania ładunku do momentu jego dostarczenia. Dlatego można załadować ładunek do niedawno obsługiwanego pociągu i nie wysyłać go ponownie do serwisu, dopóki ładunek nie zostanie dostarczony.
  Przykład przymusowego serwisu po dostarczeniu ładunku:

Pociągi są zmuszone do serwisowania zaraz po dostarczeniu ładunku
Inne zalety tej konfiguracji:
 • Potrzebuje małej przestrzeni
 • Szybkie i długie pociągi są spowalniane tylko raz, jednocześnie przy serwisowaniu i przejeździe przez stację.
 • Unikamy ostrych zakrętów stosując "sztuczkę zajezdni" polegającą na zawracaniu pojazdów o 180 stopni (niektórzy gracze uważają to za złe, ponieważ wygląda brzydko i nie jest realistyczne).
 • Poczekalnia: Umieść zajezdnię przy wejściu do stacji Ro-Ro, tak aby jedyna droga do peronów prowadziła przez zajezdnię. Zamiast ustawiać się w kolejce przed wejściem, puste pociągi wjadą do zajezdni i tam poczekają na swoją kolej.
Pociągi czekające w zajezdni, aż znajdzie się dla nich wolny peron. Zwróć uwagę na sygnał trasy] przed wejściem do zajezdni.
 • Przepełnienie awaryjne zajezdni: Przypadkowe zablokowanie toru może spowodować, że pociągi ustawią się w kolejce. Aby uniknąć dalszych korków na linii, należy zbudować tymczasową, wymuszoną zajezdnię, która pochłonie całą kolejkę. Po usunięciu blokady pociągi automatycznie opuszczą zajezdnię i będą kontynuowały jazdę do miejsca docelowego. Może być konieczne usunięcie sygnału lub kawałka toru, aby zrobić miejsce dla zajezdni.
Upewnij się że pociąg jest zatrzymany, inaczej może doprowadzić do kolejnego wypadku
 • Zajezdnia na torze podporządkowanym Pociągi wychodzące z zajezdni poruszają się znacznie wolniej niż pociągi jadące po głównych liniach. Za pomocą pre-sygnałów możesz sprawić, że pociągi opuszczające zajezdnię będą czekały na przejazd pociągów na linii głównej. Dobrym pomysłem jest zrozumienie pre-sygnałów, jeśli chcesz zrozumieć JAK i CO tu działa.
Pre-signals
Entry presignal.png Exit presignal.png Combo presignal.png
Sygnał wejściowy  ·  Sygnał wyjściowy  ·  Sygnał złożony
Ten układ tworzy łańcuch pre-sygnałów biegnący wstecz wzdłuż toru. Na zdjęciu pociąg na linii głównej sprawił, że sygnał wyjścia jest czerwony. Czerwony sygnał wyjścia komunikuje się z sygnałami złożonymi i zmienia je na czerwone. Sygnał wejścia jest czerwony, ponieważ jego jedyny sygnał wyjścia jest czerwony.
Zajezdnia na prawo od trasy. Pociąg z linii głównej ma pierwszeństwo przed pociągami wyjeżdżającymi z zajezdni.
Podzielenie torów przed serwisem na dwie lub więcej linii jest przydatne w przypadku dużego natężenia ruchu. Pociągi zwalniają przy wjeździe do zajezdni, więc tuż przed zajezdnią może pojawić się kolejka pociągów. Jeżeli pociągi są kierowane do dwóch zajezdni za pomocą sygnałów wstępnych, wówczas dwa pociągi mogą być obsługiwane w tym samym czasie, umożliwiając duży ruch na tej linii.
Takie ustawienie zmniejsza korki przed zajezdniami

Dalej: Budowa sygnałów »

Personal tools