Demiryolu inşaatı/Tr

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Demiryolları ve trenler olasılıkla OpenTTD'de kullanılacak en eğlenceli ulaşım şeklidir. Trenler şu anda en karlı araçlardır. Yüzlerce treni işletmek için karmaşık demiryolu ağları oluşturabilir, sinyaller ve yerimi kullanarak trenlerin nereye gittiğini tam olarak kontrol edebilirsiniz.

Rayların nasıl oluşturulacağını öğrenmek için Demiryolu rayları yapımı öğreticisine bakın.

Dört farklı demiryolu tipi

Contents

Demiryolu inşaatı araç çubuğu

Demiryolu inşaatı araç çubuğunu görüntülemek için menü çubuğundaki demiryolu oluşturma Railroad build button.png düğmesine tıklayın. Demiryolu inşaatı araç çubuğunu görüntülemek için üzerindeki demiryolu oluşturma düğmesine tıklayın.

Demiryolu inşaatı araç çubuğu (TTD)
Demiryolu inşaatı araç çubuğu (OpenGFX)

İşte tüm düğmelerin (soldan sağa) hızlı bir listesi ve yaptıkları:

Düğme Eylem Kısayol Açıklama
Build rail.png Demiryolu yapma 1,2,3,4 Seçilen yönde parçalar oluşturur, çapraz olmayan parçalar için tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Yine de Otomatik ray yapma aracı kadar verimli değildir.
Build autorail.png Otomatik ray yapma A or 5 Herhangi bir yönde parça oluşturmak için çok verimli bir araç (ilk başta kullanımı zor olsa da). Ctrl tuşuna basıldığında kullanılırsa, parçaları kolayca kaldırır.
Clear title.png Arazi temizleme 6 Dinamit aracı, yanlış yaptığınız kendi parçanızın karelerini ya da yolunuza çıkan herhangi bir şeyi temizlemek için kullanılır.İstasyona tıklamanın, üzerinde tren olmadığı zaman tüm istasyonu kaldıracağını unutmayın. İstasyon parçalarını tek tek kaldırmak için [R] + İstasyon Toggle clear active.png+Build station.png tuşlarını eş zamanlı kullanın.
Build traindepot.png Garaj yapmak 7 Oluşturulacak garaj yönünü ve hangi yöne bakacağınızı seçmeniz için garaj oluşturma penceresini açar.
Build waypoint.png Yerimi yapma 8 Demiryolu hattı üzerinde bir geçiş noktası oluşturmanıza olanak sağlar.
Build station.png İstasyon yapma 9 Oluşturulacak bir istasyonun boyutu ve yönü seçmeniz için İstasyon oluşturma penceresini açar.
Place signal.png Sinyal yerleştirme S Raylara çeşitli trafik sinyalleri yerleştirmenizi sağlar
Build bridge.png Köprü yapma B Demiryolu köprüleri inşa etmenizi sağlar
Build traintunnel.png Tünel yapma T Yeraltı tünelleri inşa etmenizi sağlar
Toggle clear active.png Kaldırma R Kaldırmak için başka bir araç seçtikten sonra bu düğmeye tıklayın. Örneğin bir raydan ya da istasyonlardan sinyalleri tek tek kaldırabilirsiniz.
Convert rail.png Ray dönüştürücü C Rayları bir türden seçili olan türe dönüştürür.

Kara yolları, depolar ve istasyonlara inşa etmenin yanı sıra eğimlere de inşa edilebilir.

Demiryollarının çeşitleri

Hangi demiryolu türünün inşa edileceğini seçmek için ana menüdeki demiryolu oluşturma düğmesini tıklayın ve basılı tutun.

Ray türü seçin
 • Normal demiryolları - 1926 (ılıman iklim) veya 1945 (diğer iklimler) civarında mevcuttur. Bu demiryolu üzerinde sadece buharlı ve Dizel tren seferleri yapılmaktadır.
 • Elektrikli demiryolları - Elektrikli trenlerin geldiği 1965 yılında mevcut olur. Elektrikli Trenler, Ayarlar'da Elektrikli Demiryolları'nı devre dışı bırakmazsanız, yalnızca bu tür yolda çalışır. Buhar ve dizel trenler bu demiryolunda çalışmayı sürdürebilir.
 • Tekliray - 1999'da mevcut olur. Bu demiryolu üzerinde yalnızca bir tekliray deposunda inşa edilen trenler çalışabilir.
 • Manyetik ray - 2022'de mevcut olur. Bu demiryolu üzerinde yalnızca manyetik ray trenleri çalışabilir.

Bu tarihler durağan değildir ancak doğrudan ilgili aracın kullanılabilirliğine bağlıdır ki bu, araç başlangıcının rastgele olması nedeniyle birkaç ay değişebilir ya da herhangi bir araç NewGRF kullanıyorsanız tamamen farklı olabilir.

Trenleri inşa etme

Yeni bir tren inşa etmek/satın almak için şu adımları izleyin:

 • Bir tren deposu yerleştirin/inşa edin ve ardından tıklayın. Depo penceresi ile karşılaşacaksınız.
 • "Yeni araçlar"a tıklayın. Satın alınacak trenlerin listesini içeren yeni bir pencere açılacaktır.
 • Bir lokomotif seçin ve pencerenin altındaki "Araç satın al"ı tıklayın. Tren daha sonra depo penceresindeki yuvalardan birinde görünecek ve bir tren penceresi açılacaktır.
 • Aynı şekilde lokomotifinize vagon ekleyin.

Daha ayrıntılı bir eğitim için Tren satın alma sayfasına göz atın.

İpuçları

 • Her zaman istasyonları, parçalardan önce oluşturun. Yeni bir demiryolu döşediğinizde, olasılıkla bazı ağaçları yok edeceksiniz ve bir kasabanın yerel yönetimini kızdıracaksınız. Yerel yönetim; çok fazla bina ya da yakındaki ağaçları yok ederseniz istasyon kurmanıza izin vermez ancak parça döşemeyi durduramaz!
 • Bir engelin üstünden ya da altından geçmeye karar verirken tüneller ve köprüler tercih edilir. Bazen daha ucuzdurlar ve maksimum hız limitleri yoktur.
 • Ancak bir kasabayı geçmeye karar verirken, ilk önce yolu engelleyecek binalar ve sokaklar gibi engelleri kaldırın. Hattın geri kalanıyla hizmet alanına çok yaklaşmayın ve ağaçları yok etmekten kaçının. Tüm engeller kaldırılana kadar yerel yetkililerin şirketinizle ilgili hoşnutluğunu sağlamak için rüşvet ve ağaçlandırma kullanın.
 • Tarım arazileri üzerinde yol inşa etmek çok daha pahalıdır.
 • Shift, tüm araçlar için bina ve maliyet tahminini gösterir.
 • Demiryolu inşaat araçları için Ctrl oluştur/kaldır işlevlerinde kullanılır.
 • Yerimi ve istasyon araçları için Ctrl, Kaldır ayarlanmadığı sürece birleşmeyi etkinleştirir. Kaldır [R] ayarını yapın, ardından rayı da kaldırmak için Ctrl tuşunu basılı tutun.
 • Demiryolu sinyalleri oluşturulurken, düz bir demiryolu hattı boyunca sürükleme, sinyalleri oluşturacaktır. Bunu yaptığınızda Ctrl tuşunu basılı tutmak bir sonraki kavşağa sinyaller oluşturur ve Kaldırma'nın [R] ayarlanması bir sonraki kavşağa giden sinyalleri kaldırır. Ctrl+Tıklama ile değiştirmek için mevcut bir sinyale tıklayın. Sinyal seçim penceresini açmak için araç çubuğundaki Sinyal simgesindeki Ctrl+Tıklama tuşlarına basın.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Owen's Transport Tycoon Station - Rail Fundamentals

Personal tools