Havaalanı inşaatı/Tr

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Çok uzun mesafedeki kasabalara ya da kentlere ulaşırken, uçak yardımcı olacaktır. Havaalanları onların iniş yapması için gereklidir.

Contents

Başlangıç

Menü çubuğundaki havaalanı oluşturma düğmesine Havatuşu.png basarak inşaata başlayabilirsiniz. Bir kez tıklandığında Havaalanı oluşturma penceresi açılır.

Havaalanı oluşturma penceresi.

Havaalanı oluşturma penceresi işlevleri

Düğmeler kendini açıklar. Soldan sağa:

  • Build airport.png Havaalanı oluşturma düğmesi: İnşa edilecek bir havaalanı türü seçmeniz için havaalanı seçim penceresini açar.
  • Clear title.png Arazi temizleme düğmesi

Havaalanı türleri

Ana makale: Havaalanları

Zaman ilerledikçe, aralarından seçim yapabileceğiniz daha çok havaalanı türü olacak. İlk yıllarda, seçim oldukça sınırlıdır. Seçiminizi yaptıktan sonra havalimanınız için uygun bir yer bulun ve yerleştirin.

Havaalanı Seçme Menüsü

Havalimanınızı uçakları destekleyecek şekilde genişletmek istediğinizde, öncelikle havalimanının arazisinde ya da hangarında hiçbir uçak olmadığından emin olmalısınız. Boş havaalanını sildiğinizde "istasyon" adı geçici olarak gri renkte görünecektir. Yeni havalimanını orijinal "istasyon"'un yakınına yerleştirince artık adı varsayılan renginize göre yeniden düzenlenecektir. Bu noktada, rotaları, havaalanını ziyaret eden tüm uçaklar artık otomatik olarak yeni, daha büyük havaalanını kullanacak.

Havaalanına bağlı başka istasyonlar, örneğin bir otobüs istasyonu varsa, aynı havaalanının bir parçası olduğundan emin olmak için yeni havalimanını inşa ederken Ctrl-Tıklama'yı kullanabilirsiniz.

Uçak satın alma

Ana makale: Uçak

Havaalanınız inşa edildikten sonra uçak oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak üzere hangar penceresini açmak için uçak hangarlarından birine tıklayın. Ardından "Yeni hava aracı"nı seçin. Satın alınacak farklı uçakların bir listesi ile yeni bir pencere açılmalıdır. Gerekli olacağını düşündüğünüz birini seçin ve ardından bu pencerenin altındaki "Uçak Satın Al"a basın. Uçak daha sonra hangar penceresindeki satırlardan birinde görünecek ve bir pencere açılacaktır. Talimat verin ya da gerektiği gibi modifiye edin ve ardından başlatmak için kırmızı "Durdu" metnine tıklayın!

Personal tools