OpenTTD/Tr

From OpenTTD
Jump to: navigation, search
Translation.png

This article is being translated from English to Turkish

Title of original article: OpenTTD
Percentage: 95%
  
  • Please help improve it by helping in drafting.
  • Use the Manual of Style for a correct edition.
  • Remember to remove this template once the article has been correctly translated.
OpenttdLogo.png

OpenTTD bir Microprose oyunu olan Transport Tycoon Deluxe’ün (TTD) açık kaynaklı olarak yeniden yazılmış halidir. Bu oyunda yeni açılan bir taşıma şirketinin müdürü olarak; demiryolu, karayolu, hava ve deniz yolu seçenekleri ile taşımacılık imparatorluğunuzu kurabilirsiniz. Rakiplerinizi zekanızla geçerek cazip yolcu ve kargo güzergahlarınızla 2050 yılında en yüksek puana sahip şirket olabilirsiniz.

OpenTTD Chris Sawyer’ın Transport Tycoon Deluxe oyununu temel alır ve çoklu oyuncu desteği, daha iyi istasyonlar ve araçlar, daha büyük haritalar ve yeni seçenekler gibi birçok yeni özellikler sunar. OpenTTD Linux, Unix, BeOS, OS/2, Windows ve bazı diğer platformlarda çalışır.

Contents

Özellikler

Ana Makale: Yeni Özellikler/Tr

Oyun, orijinali göz önüne alınarak modellenmiş olsa da, OpenTTD, oynanabilirliği fazlaca etkileyen pek çok ilave özelliğe sahiptir. OpenTTD özelleştirilebilir grafiklere sahiptir ve TTD’nin grafiklerini tamamen değiştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Pekçok özellik TTD’nin popüler bir iyileştirmesi olan TTDPatch’ten esinlenilmiştir, bunun yanında bazı özellikler ise orijinaldir. OpenTTD Gelişmiş Seçenekler ve özel grafikler sayesinde Transport Tycoon Deluxe’e göre çok daha özelleştirilebilirdir.

Özel iyileştirmeler Çoklu Oyuncu, Otomatik Ray aracı ve eğimler üzerine inşa edilen demiryolları, Yol İşaretleri, daha fazla lokomotifli daha uzun ve daha büyük, daha gerçekçi haritaları içermektedir. Gelişmiş kullanıcılar istasyon ve kavşaklarda daha fazla kontrol için ön sinyallerin, izin verilen araçların sayısındaki artışın ve daha fazla esnekliğin avantajlarından yararlanabilirler.

To make the game more enjoyable, new train pathfinders have been added to let trains find their way better, a convert rail tool to make upgrading easier and a bigger dynamite tool to make blowing things up a lot faster.

There are many more features that are present in OpenTTD, and more are added all the time. For a complete list of new features, go to the List of New Features.

Transport Tycoon'un Tarihçesi

İlk Transport Tycoon (TT) oyunu 1994 yılında piyasaya sürüldü. Chris Sawyer tarafından tasarlandı ve by MicroProse tarafından yayımlandı. Dönemin en popüler oyunuydu. Dönemin diğer oyunlarıyla karşılaştırıldığında, muhteşemdi. Sezgisel oyun yapısı ve renkliliği, gıcır gıcır grafikleri ile hayalinizdeki demiryolu ağını oluşturmak ve şekillendirmek için sunduğu sonsuz fırsatlar, onu kazanan yaptı. 1995 yılında Transport Tycoon Deluxe (TTD) sürümünün yayınlamasıyla, pyun muhteşem bir gelişme kaydetti. 4 yeni çevre, maglev trenleri, tek yön sinyalleri, vs, gibi birçok yeni özellik uygulandı. TTD küçük ama fanatik bi oyuncu kitlesiyle uzun yıllar oynanmaya devam etti. Oyun oldukça başarılı olmasına rağmen, kesin sonuçla hiç açıklanmadı. Chris Sawyer's Locomotion; oyunun halefi olarak kabul edilebilir ancak önceki başarıyı yakalamaktan uzaktaydı.

TTDPatch'in yükselişi

1996-1997 yıllarında, Josef Drexler TTDPatch, (adın da anlaşılacağı gibi) TTD için bir yama projesine başladı. Başlarda sadece küçük şeyler yapıldı, fakat sonraları NewGRF dosyalarını, çiftli şirket renklerini, ve hatta tramvayları bile desteklemeyi başardı. Oyundaki bazı hataları düzeltti ve birçok yeni özellik ekledi. TTDPatch projesi uzun yıllar devam ettive oyunda oldukça redikal değişiklikler yaptı.

Bir Windows sürümü

1996 yılında karşılaşılan büyük problem, TTD'nin assembly diliyle yazılmış ve özellikle taşınabilir olmayışıydı. Yine de, 1996 yılında FISH Technology Group oyunun Windows 95 uyarlamasını yaptı, fakat 1999 yılında "The Tycoon Collection" olarak bilinen ve Railroad Tycoon 2, Rollercoaster Tycoon, ve Transport Tycoon Deluxe oyunlarını içeren bir "Tycoon derlemesi" ile yalnızca Microprose tarafından yayımlandı (sonraları Hasbro Interactive). Bu Windows versiyonu birkaç bugs, hatalı eğitim modülü, ve başlangıç ekranına eklenen FISH UK logosu ile (OpenTTD tarafından kaldırıldı) sunuldu.

OpenTTD doğuyor

The Patch's yöntemiyle oyunu değiştirmek, olası bazıözellikleri nerdeye imkansız hale hetirmişti. 2003 senesinde Ludde, Owen Rudge ile irtibata geçti ve ters mühendislik tekniği ile TTD'yi C diline çevireceğini anlattı. Bir yıl sonra Ludde şaşırtıcı bir şekilde Owen Rudge'a ilk sürümü sundu. Yeniden doğan bu oyunun tartışıldığı forumlar kuruldu. gelen tepkiler olumluydu ve diğer geliştiriciler de Ludde'nin projesine katıldılar. OpenTTD üzerindeki çalışmalar halen devan etmektedir.

OpenTTD 1.0.0

2009'un sonlarında önemli bir kilomere taşına ulaşıldı. O zamana kadar, OpenTTD'yi oynayabilmek için Transport Tycoon Deluxe grafik ve ses dosyalarına ihtiyaç vardı fakat şimdi ücretsiz ve açık alternatifler, OpenGFX ve OpenSFX, kullanılabilir durumda ve destekleniyor. Bu büyük topluluk katkılarıyla OpenTTD ilk defa, tam anlamıyla tek başına ayakta durabilen bir oyun haline geldi ve bu büyük fırsat 1.0.0 versiyon numarasını almasına sebep oldu.

Ayrıca Bakınız

Personal tools