Stavba železnic/Cs

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Železnice a vlaky jsou asi nejzábavnější formou přepravy v OpenTTD. Vlaky jsou v současnosti taky nejprofitabilnější vozidla. Můžete postavit komplexní železniční síť se stovkami vlaků a plně kontrolovat, kam vlaky jedou a to s využitím signálů a rozcestníků (waypoints).

Viz tutoriál stavění železničních tratí, kde se můžete naučit, jak stavět tratě.


Čtyři různé typy železnic

Contents

Lišta pro stavbu železnic

Klikněte na tlačítko stavění železnic Railroad build button.png v menu, abyste otevřeli lištu pro stavbu železnic.

Lišta pro stavbu železnic (TTD)
Lišta pro stavbu železnic (OpenGFX)

Zde je přehled všech tlačítek (zleva doprava) a co dělají:

Button Action Shortcut Description
Build rail.png Build Railways 1,2,3,4 Builds track(s) in the selected direction, you can click and drag for non-diagonal tracks. Not as efficient as Autorail tool, though.
Build autorail.png Autorail A or 5 A very efficient tool to build tracks in any direction (while might be difficult to use at first). If used with Ctrl key pressed, easily removes tracks.
Clear title.png Clear land 6 The dynamite tool is used to clear squares of either your own track you've built wrong, or anything that's in your way (well, not anything). Be aware that clicking on station will remove the whole station when there are no trains on it. For one-by-one removing station bits use the remove [R] tool + Station Toggle clear active.png+Build station.png.
Build traindepot.png Build depot 7 Opens the depot build window for you to select a depot direction to build and what direction it will be facing.
Build waypoint.png Build waypoint 8 Allows you to build a waypoint on/over a rail track.
Build station.png Build station 9 Opens the station build window for you to select a station size and direction to build.
Place signal.png Build signal S Allows you to place various traffic signals on the tracks
Build bridge.png Build bridge B Allows you to build railway bridges
Build traintunnel.png Build tunnel T Allows you to build underground tunnels
Toggle clear active.png Remove R Click this after you have selected another tool to remove that item. For example you can remove signals from a rail or stations one by one.
Convert rail.png Convert rail C Converts Rails from one type to the currently selected type.

Kromě stavby na rovném povrchu, depa a stanice mohou být taky postavené ve svahu.

Typy železnic

Pro výběr typu železnic, klikněte a držte tlačítko stavby železnic v hlavním menu.

Vyber typ železnice
 • Normální železnice - Dostupné v roce 1926 (mírné klima) nebo okolo 1945 (ostatní klimata). Jenom parní a dieselové vlaky jezdí po těchto železnicích.
 • Elektrické železnice - Dostupné v roce 1965, od příchodu elektrické lokomotivy. Elektrické vlaky budou jezdit jenom na tomto typu trati, pokud úplně nevypnete Elektrické železnice v Rozšířeném nastavení. Parní a dieselové vlaky mohou stále jezdit na této železnici.
 • Monokolejka - Dostupné od roku 1999. Jenom vlaky postavené v depu pro monokolejky mohou jezditna této trati.
 • MagLev - Dostupné od roku 2022. Jenom Mag-Lev vlaky mohou jezdit po této trati.

Pozor! Datum dostupnosti není pevně dáno, ale vždy je spojeno s dostupností odpovídajícího vozidla. To se může lišit v řádu měsíců nebo může být úplně odlišné, pokud použijete jiná vozidla NewGRF.

Stavění vlaků

Abyste postavili/nakoupili nový vlak postupujte následovně:

 • Umístěte/nakupte vlakové depo a pak na něj klikněte. Ukáže se vám okno depa.
 • Klikněte na "Nová vozidla". Otevře se nové okno se seznamem vlaků, které můžete koupit.
 • Vyberte lokomotivu a klikněte na "Kup vozidlo" v dolní části okna. V depu se pak objeví nový vlak a taky se otevře okno s novým vlakem.
 • Přidejte vagóny k lokomotivě podobným způsobem. Dva vagóny se vejdou do jednoho slotu/dlaždice, ze kterého je postaven herní svět. Mějte to na paměti, až budete stavět např. stanice.


Viz Nákup vlaků pro detailnější tutoriál.

Tipy

 • Nejprve vždy postavte stanice, než postavíte tratě. Jakmile postavíte novou trať, tak pravděpodobně zničíte několik stromů a naštvete místní autoritu. Místní autorita vás nenechá postavit stanici, jestliže zboříte příliš mnoho budov nebo okolních stromů, ale nemůže vám zakázet položit koleje!
 • Když zvažujete, jestli stavět nad nebo pod překážkou, je lepší použít tunely než mosty. Bývají levnější a nemají omezení maximální rychlosti.
 • Jestliže se rozhodujete ke stavbě skrz město, nejprve odstraňte překážky jako budovy a ulice, které by bránily cestě. Ale snažte se příliš nezničit "cytchment are" a příliš stromů. Použijte uplácení a znovuzalesnění, abyste zvýšili spokojenost místní autority s vaší společností až dokud neodstraníte všechny překážky.
 • Je mnohem dražší postavit trať na farmářské zemi.
 • Klávesa Shift přepíná budovy a ukazuje odhady cen pro všechny nástroje.
 • Pro nástroje stavění železnic, klávesa Ctrl přepíná stavění a boření.
 • Pro nástroje ukazatelů a nástroje stanic, klávesa Ctrl umožňuje spojování, pokud není zapnuto Odstranění. Zmáčkněte Odstranění [R], pak držte Ctrl, abyste mohli taky odstraňovat železnice.
 • Když stavíte železniční signalizaci, tak držení tlačítka podél kolejí u nich vystaví signalizaci. Držením klávesy Ctrl pak postavíte signalizaci až k nejbližšímu spojení. Když nastavíte Odstranění [R], tak odstraníte signalizaci až k nejbližšímu spojení. Ctrl+klikněte na existující signalizaci, abyste změnili typ signalizace. Ctrl+klikněte na ikonu singalizace v liště, abyste vypnuli okno pro výběr signalizace.

Viz také

Externí odkazy

Owen's Transport Tycoon Station - Rail Fundamentals

Personal tools