Tramvaylar/Tr

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Tramvay, açık zeminde ve mevcut yol sistemlerinde Tramvaylar inşa etmenizi sağlayan bir özelliktir. Varsayılan tramvay altyapı grafikleri Pikkabird tarafından sağlanmaktadır. Tramvaylarla oynamak için etkin bir tramvay NewGRF'sine gereksiniminiz var. Diğer ulaşım sistemlerinde olduğu gibi, tramvaylar garajları da içermek üzere kendi altyapılarına gerek duymaktadır. Tramvaylar yalnızca yeni oyunlarda görünecek.

Örnek bir tramvay yolu

Contents


Yol türleri

Hangi yol türünün inşa edileceğini seçmek için ana menüdeki yol yapımı düğmesini tıklayın ve basılı tutun.

Tramvay Yapımı'nı seçin
  • Normal yollar - Kamyonlar ve otobüsler bu yolda çalışır.
  • Tramvaylar - Tramvaylar bu yolda çalışır.
  • Çift amaçlı karayolu - Kamyonların, otobüslerin ve tramvayların seyahat etmesini sağlar. Bu tip bir yol yapmak için bir tramvay hattı inşa edin.

Kullanılabilirlik

Bunun OpenTTD ve TTDPatch'a nispeten yeni bir özellik olması nedeniyle, henüz tamamen tamamlanmış çok sayıda tramvay GRF'si yok. Bununla birlikte, GRF Listesinde ya da GRF Crawler'de listelenen birkaç ön sürüm ya da deneme sürümü vardır. Lütfen tramvay araç setleri için ayrıca TT-Forum'a da bakınız.

Bir tramvay yapmak için, önce bazı tramvay aracı NewGRF dosyalarının kurulu ve etkinleştirilmiş olduğundan emin olun:

  • Yüklemek için: Ana ekranda "Çevrimiçi İçeriği Kontrol Et"e girin, etiket/isim süzgecine tramvay yazın ve istediğiniz dosyaları NewGRF olarak etiketleyip indirirsiniz.
NewGRF dosyalarını yükleme
  • Etkinleştirmek için: Ana ekranda "NewGRF Ayarları"na girin ve üstte Etkin NewGRF dosyaları birlikte NewGRF Ayarları penceresi görünür, dosyaları eklemek için bunları Etkin Olmayan NewGRF dosyaları listesinden seçin ve "Ekle"ye basın.
Ekle tuşunu seçin

Tramvay setleri


Feature availability - Generic Tram Set

<1.0

1.0-1.2

1.3

1.4

1.5-1.7

Nightly

Tramvay yapımı araç çubuğu

Menü çubuğundaki yol oluşturma düğmesini tıklayın Yoltuşu.png ve basılı tutun ve Tramvay yapımı araç çubuğunu görüntülemek için Tramvay yapımını seçin.

Tramvay yapımı araç çubuğu

Düğmelerin işlevleri (soldan sağa):

Düğme Eylem Kısayol Açıklama
Build tram.png Tramvay yapımı düğmeleri 1, 2 Seçilen yönde bir tramvay inşa eder; tıklayıp sürükleyebilirsiniz.
Autotram.png Otomatik tramvay yolu düğmesi 3 Herhangi bir yönde tramvay yolları oluşturmak için çok verimli bir araç. Ctrl tuşuna basılıyken kullanılırsa yolları kolayca kaldırır.
Clear title.png Arazi temizleme düğmesi 4 Kareleri temizler.
Build roaddepot.png Garaj oluşturma düğmesi 5 Bir garaj yönlendirmeniz ve oluşturmanız için garaj penceresini açar.
Build busstation.png Yolcu durağı oluşturma düğmesi 6 Bir yolcuyu tramvay durağına yönlendirmeniz ve oluşturmanız için yolcu tramvay durağı penceresini açar.
Build truckstation.png Yük durağı oluşturma düğmesi 7 Bir yük tramvay durağı yönlendirmeniz ve kurmanız için yük tramvay istasyonu penceresini açar.
Build roadbridge.png Köprü yapımı B Bir köprü inşa etmenizi sağlar.
Build roadtunnel.png Tünel yapımı T Bir tünel inşa etmenizi sağlar.
Toggle clear active.png Yol silme R (CTRL) Başka bir araç seçin ve ardından bu öğeyi kaldırmak için bunu seçin. Ctrl tuşuna basarak durumu değiştirebilirsiniz.

Kara yollarında, depolarda ve istasyonlarda inşa etmenin yanı sıra yamaçlarda da inşa edilebilir.

Yolları döşerken, tramvayların geri dönmek için durak döngülerine gerek duyduğunu unutmayın. Bir durak döngüsü, yarım bir kare döşemesi yapılarak oluşturulur. Her ne kadar döngü haritadaki tüm kareleri kaplasa da, dahili olarak yalnızca yarım bir döşemedir. Yarım kare her zaman açık uçtadır, yani yuvarlak uca zıttır. Tek parça parçalarını kaldırmak istiyorsanız bu önemlidir. Bir kareye birden çok yol yapmak, düz/kavisli bir yol ya da kesişme noktası oluşturur ve dönmesine izin vermez.

Tramvay yapımı

Bir Tramvay garajı yerleştirin, Yeni Araçlara tıklayarak bir araç oluşturun, ardından bir araç seçin ve satın alın. Daha sonra garaja yerleştirilecek ve araç penceresi açılacaktır. Talimat verin ve Tramvayı başlatmak için "Durdu" yazan alt çubuğa tıklayın.

Personal tools