Ustawienia/Pl

From OpenTTD
Jump to: navigation, searchW OpenTTD wiele opcji, które wpływają na rozgrywkę można zmienić. Żeby wprowadzić zmianę w niektórych z nich, trzeba edytować plik openttd.cfg, ale większość można zmienić w ustawieniach. Najbardziej zaawansowane ustawienia poprawiają rozgrywkę lub interfejs, a inne dają więcej zabawy w grze. (Kliknij na obrazek po lewej stronie, żeby go powiększyć i zobaczyć wszystkie ustawienia).

Okno ustawień w pełnej okazałości - OpenTTD 1.10.0 (kliknij, aby powiększyć)

Contents

Typy ustawień

Ustawienia dzielą się na trzy typy. Są on zapisywane w różnych miejscach, i w różny sposób wpływają na rozgrywkę:

  • Ustawienia gry i ustawienia firmy - przechowywane są w pliku zapisu, wpływają tylko na nowo rozpoczęte gry
  • Ustawienia klienta - nieprzechowywane w pliku zapisu, wpływają na wszystkie gry

Kategoria ustawień

Widok ustawień można zmienić tak, aby widoczna była tylko część z nich. Domyślnie widoczne ustawienia to grupa Podstawowe (pokaż tylko ważne opcje). Bardziej doświadczeni gracze mogą przełączyć widok na Zaawansowane (pokaż większość opcji) lub na Ekspert (pokaż wszystkie ustawienia, włącznie z dziwnymi) (na obrazku po lewej). Można również wyświetlić tylko ustawienia z inną wartością niż domyślna.

Zmiana ustawień

  • Ustawienia włącz (Onbutton.png) / wyłącz (Offbutton.png) - ustawienia te mają dwa tryby - mogą być włączone, albo wyłączone. Ich zmiana odbywa się za pomocą przycisku znajdującego się po lewej stronie ustawienia. Przycisk wygląda tak: Onbutton.png, gdy ustawienie jest włączone, a tak: Offbutton.png, gdy jest wyłączone.
  • Ustawienia z listą możliwości - po lewej stronie ustawień z tej grupy znajduje się przycisk Listbutton.png. Po jego naciśnięciu pokazuje się lista opcji (np. ustawienie Funkcja rolki myszy może przyjmować wartości: powiększ widok, przesuń widok lub wył.).
  • Ustawienia z parametrem liczbowym - ustawienia, w których przyjmowana wartość wyrażona jest liczbą. Liczbę można ustawić za pomocą przycisku Plusminusbutton.png, lub wpisać ręcznie, po dwukrotnym kliknięciu na tytuł (nazwę) ustawienia. Zakres liczb możliwych do wpisania jest ograniczony, na przykład ustawienie Oprocentowanie może przyjmować wartość od 2 do 4 (%).

Grupy ustawień

Ustawienia w oknie są pogrupowane na trzynaście kategorii (niektóre mogą nie być dostępne w przypadku działania wyłącznie na ustawieniach podstawowych):

Historia

Okno Ustawień zaawansowanych wcześniej było znane jako Configure Patches. Od r14275, nazwa Patches została zamieniona na "Advanced Settings (Ustawienia zaawansowane)", by nie kolidowała z TTDPatch lub patches (w sensie technicznym - wersje gry) w kodzie źródłowym gry. Od r14974 zakładki na górze okna zostały usunięte i wszystkie ustawienia zaawansowane zostały spisane w liście w strukturze drzewa. Pozwala to otwierać i zamykać poszczególne sekcje w 100% niezależnie od siebie. Dawne zakładki (Interfejs, Konstrukcje, Pojazdy, Stacje, Ekonomia i Rywale) zostały najwyższymi kategoriami i otrzymały podkategorie, na przykład podkategoria Pociągi w Pojazdach. Następnie nazwa została zmieniona na Ustawienia, a menu zostało połączone m.in. z menu ustawieniami trudności.

Zobacz też

Personal tools