Linie kolejowe/Pl

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Pociągi są prawdopodobnie najbardziej cieszącą formą transportu w grze. Pociągi są obecnie najbardziej dochodowymi pojazdami. Możesz zbudować kompleks połączeń torowych dla setek pociągów i kontrolować, gdzie mają dążyć dzięki semaforom i waypointom.

Zobacz tutorial budowania tras, by dowiedzieć się jak poprawnie budować tory.


Cztery różne typy torowisk

Contents

Pasek Konstrukcji Torowiska

Kliknij ikonę budowania kolei Manual html m772c5b23.png na głównym pasku narzędziowym, aby wyświetlić Pasek Konstrukcji Torowiska.

Pasek Konstrukcji Torowiska (TTD)
Pasek Konstrukcji Torowiska (OpenGFX)

Oto opis wszystkich przycisków (od lewej do prawej) (mogą być błędy, kliknij TUTAJ, aby poprawić tłumaczenie...):

Przycisk Funkcja Skrót Opis
Build rail.png Zbuduj tory 1,2,3,4 Buduje tory w wybranym kierunku, wystarczy nacisnąć i przeciągnąć. W połączeniu z przyciskiem Ctrl usuwa tory.
Build autorail.png Autotory A lub 5 Efektywne narzędzie do budowy torów w dowolnym kierunku, choć na początku może sprawiać kłopoty. W połączeniu z przyciskiem Ctrl usuwa tory.
Clear title.png Wyczyść teren 6 Dynamit oczyszcza teren, jeżeli źle położysz tory lub coś jest na drodze. To narzędzie na stacji działa tylko kiedy nie ma na niej żadnych pociągów, lecz pamiętaj - zawsze spowoduje usunięcie całej stacji. By usunąć część stacji użyj narzędzia usuwania [R] + stacji Toggle clear active.png+Build station.png.
Build traindepot.png Zbuduj zajezdnię kolejową 7 Otwiera menu budowy zajezdni kolejowej, w którym możesz wybrać kierunek zajezdni do budowy.
Build waypoint.png Zbuduj punkt kontrolny 8 Umożliwia budowę punktu kontrolnego na torach.
Build station.png Zbuduj stację kolejową 9 Otwiera menu budowy stacji, w którym możesz wybrać kierunek i rozmiar stacji kolejowej.
Place signal.png Zbuduj sygnały kolejowe S Umożliwia budowę różnych typów sygnałów kolejowych na torach.
Build bridge.png Zbuduj most kolejowy B Umożliwia budowę mostu kolejowego
Build traintunnel.png Zbuduj tunel T Umożliwia budowę tunelu kolejowego
Toggle clear active.png Usuń R Możesz uaktywnić to narzędzie dopiero po wybraniu innego. Możesz przykładowo usunąć tory lub pojedynczy segment stacji kolejowej.
Convert rail.png Zmień typ torów C Zmienia wszystkie zaznaczone tory na aktualnie wybrany typ.


Tory, stacje, zajezdnie kolejowe mogą również być budowane na skarpach.

Typy torów

Aby wybrać typ torów do zbudowania, naciśnij i przytrzymaj przycisk budowy torów w menu głównym.

Wybierz typ torów
 • Zwykłe tory - Dostępne od 1926 r. (klimat umiarkowany) albo ok. 1945 r. (inne klimaty). Tylko parowozy i Dieselowe pociągi mogą jeździć na tych torach.
 • Tory elektryfikowane - Dostępne od 1965 r., kiedy pierwsze elektryczne pociągi są dostępne. Elektryczne pociągi potrafią jeździć na tylko na tym typie torów, dopóki nie wyłączysz opcji Electric Railways w ustawieniach zaawansowanych. Parowozy i pociągi diesela mogą jeździć na tych torach.
 • Tory jednoszynowe - Dostępne od 1999 r. Tylko pociągi wybudowane w jednoszynowej zajezdni mogą jeździć na tych torach.
 • MagLev - Dostępne od 2022 r. Tylko pociągi Mag-Lev mogą jeździć po tych torach.

Zauważ, że daty dostępności nie są ustawione, ale zależą od dostępności danych pociągów, która może się różnić o kilka miesięcy przez ich losowość wprowadzania, lub zupełnie się różnić, jeśli używasz niektóre NewGRF.

Budowanie pociągów

Aby zbudować/kupić nowy pociąg:

 • Znajdź/zbuduj zajezdnię i kliknij na nią. Otworzy się okno zajezdni.
 • Kliknij na "Nowe pojazdy". Otworzy się nowe okno z listą pociągów, które można kupić.
 • Wybierz lokomotywę i kliknij "Kup pojazd" na dole okna. Pociąg pojawi się w jednym ze slotów w oknie zajezdni oraz pojawi się okno pociągu.
 • Dodaj wagony do twojej lokomotywy w ten sam sposób. W jednym kafelku mieszczą się dwa wagony, pamiętaj o tym podczas budowy stacji i vice versa.


Zobacz tutorial kupowania pociągów dla dokładniejszego opisu.

Porady

 • Zawsze najpierw buduj stacje, przed torami. Kiedy stawiasz nowe tory, prawdopodobnie zniszczysz trochę drzew i zdenerwujesz lokalne władze miasta. Lokalne władze nie pozwolą ci zbudować stacji, jeśli zburzysz za dużo budynków lub pobliskich drzew, ale nie mogą zabronić ci budować torów!
 • Kiedy zdecydujesz się przejść nad lub pod przeszkodą, tunele są lepsze od mostów. Często są tańsze i nie mają limitu maksymalnej prędkości.
 • Kiedy zdecydujesz się przejść przez miasto, najpierw usuń przeszkody takie jak budynki i drogi, które blokują drogę. Nie dojdź zbyt blisko jego rejonu z resztą trasy i unikaj niszczenia drzew. Dawaj łapówki i sadź drzewa, aby lokalne władze trzymały z twoją firmą dopóki wszystkie przeszkody nie zostaną usunięte.
 • Budowanie torów na farmie jest dużo droższe.

Zobacz także

Inne Linki

Owen's Transport Tycoon Station - Rail Fundamentals

Personal tools