Miasta/Pl

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


Miasta są nieodłączną częścią życia w OpenTTD. Każde miasta ma daną populację, która może zwiększyć się lub zmniejszyć zależnie od warunków.

Zobacz też: Domy opisane jako przedsiębiorstwa

Małe miasto Postdam.

Contents

Budynki

Większość budynków w miastach jest źródłem pasażerów i poczty, które mogą być transportowane do innych miast bądź do tego samego miasta. W ciągu recesji ilość zmniejsza się o połowę.

W niektórych przypadkach budynki mogą przyjmować pojazdy towarowe przenoszące np. Towary lub Jedzenie. Aby stacja mogła akceptować rozwożony towar, budynki w strefie zasięgu stacji muszą akceptować przynajmniej 8/8 pojemności towarowej pojazdu. Użyj narzędzia informacji o terenie aby znaleźć akceptację pojedynczych budynków.

Populacja miasta bazuje na ilości budynków miejskich oraz ilości mieszkańców zamieszkujących dane budynek.

Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa znajdujące się w mieście:

 • Bank/Pl znajdujący się w miastach o populacji powyżej 1200.
 • Wieża ciśnień znajdująca się wyłącznie w miastach w tropikalnym klimacie.
 • Domy - nie są przedsiębiorstwami, ale posiadają pewne ich funkcje.

Wielkość miasta

Populacja miasta może wzrosnąć przez zapewnianie większego transportu pasażerów/poczty.

Miasta rosną na dwa spodoby:

 • Obecne budynki są przez miasto wyburzane, a na ich miejsce powstają większe i bardziej pojemne. Można zauważyć, że na czas wyburzania starego budynku i stawianie nowego populacja miasta spada.
 • Miasto stawia nowe budynki na pustych miejscach przy drodze.

Czasami nowe budynki zwiększają liczbę ładunku przyjmowanego w mieście (takie jak Towary).

Przez cały czas miasta powoli się rozwijają, nawet jeśli nie zapewnia się im żadnych usług; jednak gracze mogą wpływać na rozwój miasta na kilka sposobów.

Warunek dla rozwoju miasta

Rozwój miast może zostać przyspieszony przez rozwożenie przynajmniej jednego towaru pojazdem towarowym do kilku stacji w mieście w ciągu około dwóch miesięcy. Rodzaj ładunku bądź pojazdu nie ma znaczenia.

Miasto będzie się rozrastać budując drogi w pustych miejscach i budować obok nich budynki. Drogi nie mogą być budowane ukośnie ani nie mogą przecinać tory kolejowe po przekątnej, więc należy być ostrożnym, aby nie zagrodzić miasta zamiast go rozszerzać.

To miasto nie rozrośnie się ponad 215 mieszkańców
To miasto gwałtownie się rozrasta


Wpływ klimatu na rozwój miasta

Umiarkowany, Zabawkowy

Nie ma żadnych specjalnych warunków do rozwoju miast w umiarkowanym lub zabawkowym klimacie. Jak powyżej wystarczy załadowywać i rozładowywać pojazdy towarowe.

Arktyczny

Jeśli centralny kwadrat miasta jest powyżej poziomu śniegu, przynajmniej 1 tona jedzenia musi być dostarczona co miesiąc, by miasto gwałtownie się rozwinęło. Okno informacji o mieście pokaże ilość ostatnio dostarczonego jedzenia.

Miasta same będą same bardzo wolno się rozwijały, więc w przypadku małych miast, nie dość dużych, by przyjmować jedzenie, najprościej poczekać, aby się rozrosły. Jak z każdym innym ładunkiem, stacja potrzebuje przynajmniej 8/8 akceptacji jedzenia w swoim obszarze pokrycia zanim będzie akceptować jedzenie.

Ilość dostarczonego jedzenia nie ma wpływu na szybkość rozwoju miasta.

Jeśli centralny kwadrat nie jest ponad linią śniegu, jedzenie nie jest wymagane do rozwoju, jednak będzie przyjmowane.

Tropikalny

Jeśli centralny kwadrat miasta jest na pustyni, przynajmniej 1 tona jedzenia i 1 tona wody na miesiąc musi zostać dostarczona, by miasto się rozwijało. Okno informacji o mieście pokaże ilość jedzenia i wody, która została ostatnio dostarczona.

Miasta same będą same bardzo wolno się rozwijały, więc w przypadku małych miast, nie dość dużych, by przyjmować jedzenie, najprościej poczekać, aby się rozrosły. Jak z każdym innym ładunkiem, stacja potrzebuje przynajmniej 8/8 akceptacji jedzenia w swoim obszarze pokrycia zanim będzie akceptować jedzenie.

Water tower.gif

Woda musi być dostarczana do przedsiębiorstw wież wodnych. Wieże wodne mogą być generowane w miastach automatycznie, albo gracz może zdecydować, by założyć nową, korzystając z menu "Załóż nowe przedsiębiorstwo.

Ilość dostarczonego jedzenia i wody nie mają wpływu na szybkość rozwoju miasta.

Jeśli centralny kwadrat miasta nie jest na pustyni, jedzenie i woda nie będą wymagane do rozwoju, jednak wodne wieże mogą wciąż istnieć w mieście, a jedzenie i woda będą akceptowane.

Tipsy i tricki na rozwój miasta

W umiarkowanym klimacie zwyczajny autobus może drastycznie podnieść populację miasta. Najrozsądniej połączyć blisko leżące małe miasta linią autobusową razem aby rozmieścić luzem pasażerów przed wybudowaniem linii kolejowej lub lotniczej. Ewentualnie, stworzenie linii autobusowej wewnątrz dużego miasta może spowodować, że miasto zacznie rozrastać się szybciej.

 • Autobus z jednym pasażerem po drugiej stronie miasta ma taki sam wpływ na rozwój miasta co w pełni załadowany pociąg po drugiej stronie mapy.
 • Miasto ze stacją dojazdową lub dowozową, z której tylko zabiera się towar, także będzie rosło.
 • Rozwożenie "Towarów" nie ma żadnego wpływu na rozwój miasta w żadnym klimacie.
 • Gracz może takżę wybrać opcję "Ufunduj nowe budynki" z okna Władz Lokalnych. To powinno gwałtownie podnieść populację miasta w krótkim czasie lub podnieść akceptację towarów przez pojazdy.
 • Gracze mogą zarówno próbować, jak i zapewniać, by miasto nie było otoczone torami kolejowymi, lotniskami, wodą itd.
 • Extending roads for a town may slightly increase the chance of new buildings being constructed successfully, still it is better than town without empty road. If the town has plenty of empty roads this is unlikely to have an effect until most roads have buildings constructed alongside them. Road should be evenly constructed around the town rim rather than extending to few particular sides. Also town buildings extending progress depends on the travel distance (not vector distance) along the road to the town centre (where the town name displays). Road which is close but disjointed to the town centre will have no building being constructed alongside of it.

Metropolia

Metropolia to specjalna forma miasta, która rośnie dwa razy szybciej niż zwykłe miasto. Metropolia jest również większa już od początku. Są dwa ustawienia, które na nie wpływają: Proporcje miasta, które stają się metropoliami i Początkowy mnożnik rozmiaru metropolii.

Lokalne władze

Każde miasto jest zarządzane przez lokalne władze które określają jakie działania firma może podjąć w lub koło każdego z miast. Wycinanie drzew (włącznie z tymi wyciętymi przez kształtowanie terenu lub buldożery) i niszczenie miejskich przedsiębiorstw, budynków, dróg, tuneli i mostów obniża ocenę firmy w mieście. Jednakże sadzenie drzew, udane łapówki i dostarczanie usług komunikacyjnych miastu (stacje, które przewiozły ładunek w ciągu ostatnich 50-ciu dni) zwiększają ocenę firmy. By umieścić stację, firma musi mieć ocenę przynajmniej -200 (Słabo).

Skorzystaj z narzędzia informacji o gruncie by dowiedzieć się do których lokalnych władz należy dane pole (jeśli należy).

Miasta i NewGRF

Budynki miejskie mogą być modyfikowane i/lub przenoszone przez zestawy NewGRF. NewGRFy oferują wiele zmian, od dodawania kilku nowych budynków, aż do całkowitej zamiany oryginalnych miast. NewGRFy mogą też zmienić które ładunki są akceptowane bądź produkowane przez budynki miejskie. NewGRFy zawierają też nowe, bądź zmodyfikowane przedsiębiorstwa znajdujące się blisko miasta.

Magiczny buldożer

Jeśli kod Magiczny buldożer jest aktywowany istnieje ryzyko, że reszta przedsiębiorstw może zostać przypadkowo wyburzona. Żeby tego uniknąć najlepiej aktywować kod, wyburzyć to co jest konieczne i zapamiętać, by go wyłączyć. Ryzyko polega na tym, że gdy zostawisz kod aktywowany po skończeniu wyburzania, miasta mogą zacząć wyburzać pozostałe przedsiębiorstwa.

Miejska konstrukcja dróg

S.I. miasta automatycznie buduje drogi, gdy miasto się rozwija. S.I. zawsze tworzy skrzyżowanie co dwa lub trzy pola, jeśli jest tam płaski teren (skrzyżowań nie można budować na nachylonej drodze.) W niektórych przypadkach, trzy lub więcej budynków miejskich może zostać wybudowanych wzdłuż prostej drogi (na płaskim terenie). Jednak, gdy miasto się rozbudowuje, S.I. może wyburzyć jeden z kilku budynków, by zrobić miejsce dla nowej drogi przedłużonej od skrzyżowania (nawet dla drogi przedłużonej tylko o jedno pole od skrzyżowania).

Oczywiście, jeśli gracz chce, by miasto rozwijało się bardziej efektywnie, wymagane jest budowanie dróg i skrzyżowań przez gracza. To znaczy budowanie dróg wzdłuż i wszerz co trzy pola, dookoła miasta jak szachownica, zostawiając cztery pola każdego z bloków na budynki miejskie, by mogły zostać skonstruowane. Jeśli skrzyżowana będą od siebie dalej niż dwa pola, S.I. uporczywie będzie budować skrzyżowania na drodze gracza, pomiędzy istniejącymi już skrzyżowaniami.

Inne

Personal tools