Tutorial/Autobusy/Pl

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


1. Zaczynamy   2. Autobusy   3. Pociągi   4. Samoloty   5. Podsumowanie  

Budowa transportu autobusowego

Zacznijmy budowę najprostszego dostępnego typu transportu - drogowej komunikacji autobusowej.

Dobór odpowiedniego miejsca

Przytrzymaj prawy klawisz myszy i przesuwaj nią aby poruszać się po mapie. Szukaj grupy domów - to jest miasto. Każde miasto posiada swoją nazwę, wyświetlaną nad swoim centrum. Obok nazwy w nawiasie widoczna jest liczba mieszkańców. Spróbuj znaleźć miasto z populacją większą niż 500.

Tutorial bus 1 Pl.png

Miasto

Budowa przystanku

 1. Kliknij na przycisk Budowa dróg Roadcnstr.png. Zostanie otwarty nowy pasek narzędziowy. Służy on do tworzenia połączeń drogowych.
 2. Kliknij na przycisk Zbuduj przystanek autobusowy BsStp.png. Pokaże się okienko Ukierunkowanie przystanku z którego można wybrać jeden z sześciu układów przystanku.
Tutorial bus 2 Pl.png

Wybierz ukierunkowanie i położenie

 1. Znajdź wolne pole obok drogi i w pobliżu domów. Im więcej domów w pobliżu przystanku, tym więcej będzie pasażerów.
 2. Wybierz taki układ stacji, aby wyjazd był skierowany w stronę istniejącej drogi.
 3. Kliknij na wybranym polu aby wybudować stację. Nad stacją pojawi się czerwony napis który pokazuje ile kosztowała budowa. Jeżeli prawidłowo wybrałeś układ, to przystanek połączy się z drogą.
 4. Analogicznie zbuduj drugi przystanek w innej części miasta
Tutorial bus 4 Pl.png

Po wybudowaniu przystanków

Kupno autobusu

Aby przewozić pasażerów między tymi przystankami potrzebny jest autobus. Autobusy (i inne pojazdy) są budowane w zajezdniach.

 1. Zbuduj zajezdnię samochodową wybierając przycisk Wybuduj zajezdnię samochodową RVDPT.png w panelu Tworzenie dróg. Zajezdnię buduje się tak samo jak stację. Zajezdnia najlepiej zlokalizować w pobliżu przystanku, ale nie ma znaczenie czy będzie ona w pobliżu domów.
 2. Kliknij na nowo wybudowaną zajezdnię. Pokaże się okno z listą pojazdów znajdujących się w środku (aktualnie puste). Możemy to zmienić kupując autobus!
 3. Wybierz opcję Nowe pojazdy na dole okna zajezdni. Pojawi się okno z listą aktualnie dostępnych pojazdów. Odszukaj na liście jakiś autobus, np. MPS Regal.
Tutorial bus 5 Pl.png

W zajezdni...

 1. Kliknij na nazwie autobusu aby go wybrać. Pod spodem pojawi się specyfikacja pojazdu. Kliknij na Kup pojazd drogowy. Pojawi się kolejne okno - z podglądem pojazdu.
 2. Nowy autobus czeka na instrukcje. Okno zajezdni nie będzie już potrzebne, możesz zamknąć je za pomocą przycisku X w lewym górnym rogu.

Ustawianie poleceń

 1. W oknie pojazdu kliknij na przycisk Polecenia Orders.png.
 2. Wybierz opcję Idź do i kliknij na jednym z przystanków. Na liście poleceń pojazdu pojawi się nowy wpis: Idź do <nazwa stacji>.
 3. Powtórz czynność na drugim przystanku. Na liście powinny być dwa wpisy. Pojazd jedzie po kolei do wszystkich stacji na liście. Po osiągnięciu końca listy zaczyna ją ponownie, od początku.
Tutorial bus 6 Pl.png

Polecenia

 1. W oknie pojazdu kliknij na pasku statusu na dole gdzie znajduje się czerwony napis Zatrzymany. Pojazd powinien opuścić zajezdnię i rozpocząć kursowanie pomiędzy przystankami.
Tutorial bus 7 Pl.png

Pierwszy autobus wjeżdża na przystanek.

Gratulacje! Uruchomiłeś pierwsze połączenie autobusowe. Na przystankach zaczną pojawiać się pasażerowie, a Twój autobus będzie ich przewoził na drugą stronę miasta. po dojechaniu autobusu zauważysz zielony napis informujący o osiągniętym przychodzie za dany kurs.

Ten autobus zapewne nie będzie zbytnio dochodowy, ze względu na krótki dystans i małą liczbę pasażerów. Musisz wybudować dużo połączeń pomiędzy jak najbardziej zabudowanymi punktami aby zacząć osiągać prawdziwe zyski i rozwijać własne imperium.

Dalej: Budowa linii kolejowej »

Personal tools