Výuka/Dvě koleje/Cs

From OpenTTD
Jump to: navigation, search


1. Dvě nástupiště   2. Dvě koleje

  3. Základní síť  


Základní návod:

Začínáme
Provoz autobusů
Provoz vlaků
Provoz letadel
Závěr

Doplňující návody k železnici:

Dvě nástupiště
Dvě koleje
Základní síť

Návod ve hře:

Návod ve hře
Podrobné návody

Dvě koleje

Pokud máte jedinou kolej pro více vlaků mezi dvěmi stanicemi, může stát , že bude muset vlak čekat dlouhou dobu před tím, než bude moci na kolej vjet, obvzlášť pokud je kolej dlouhá. Důvodem je, že na jedné koleji může jet pouze jeden vlak, aby se zabránilo srážkám Abyste tento problém vyřešili, potřebujete dvě koleje, tak aby se vlaky mohly míjet na jiných místech než jen ve stanicích. První způsob jak to udělat je postavit jednu nebo více "vyhýbacích kolejí". Druhá možnost je zkrátka postavit dvě koleje na celé trati.

Částečné zdvojení kolejí: vyhýbací kolej

Vyhýbací kolej je krátký úsek tratě, částečně zdvojený a řízený signály. Je to levné řešení, ale stále může doházet ke zpoždění, pokud budou vlaky jezdit současně.

Klíčem ke stavbě vyhýbacích kolejí je udělat je dostatečně dlouhé, tak aby se na ně vešel i nejdelší vlak který po nich bude jezdit. Když jsou tedy naše nástupiště dlouhá pět políček, je logické udělat také vyhýbací kolej dlouhou pět políček. Protože také návěstidlo zabírá políčko, výsledná kolej bude o něco delší.

Jako návěstidla budeme používat Signal Electric Path One-Way.png dokonalejší jednosměrné návěstidlo. Dalo by se použít dokonalejší návěstidlo, ale potom se v některých případech stává, že vlaky proklouznou, a tomu dokonalejší jednosměrné návěstidlo předchází. Pamatujte, že je důležité mít dostatek místa pro vlak, který čeká na volnou kolej. (obrázek dole)


Tutorial passing siding.png

Vyhýbací kolej (klikněte pro zvětšení)

Pokud máte delší kolej než je na obrázku, můžete přidat více vyhýbacích kolejí na různých místech trati. Pokud si ani toto neporadí s vašimi vlaky, budete muset trať zdvojit celou.

Kompletní zdvojení kolejí

V případě dvojkoleje má trať jednu kolej pro každý směr. To znamená že trať zvládne mnohem víc vlaků, protože se vlaky nepotkávají a nemusí se obracet.

První krok ke zdvojení trati je v podstatě postavit velmi dlouhou vyhýbací kolej mezi oběma stanicemi. To stačí k přidání třetího vlaku, stejně jako s menší vyhýbací kolejí.

Tutorial three trains.png

Kompletně zdvojená trať a třetí vlak (klikněte pro zvětšení)

Tohle bude fungovat pro tři vlaky, ale teď návěstidla pouštějí v každém směru na kolej jen jeden vlak (jeden směrem k dolu, druhý k elektrárně). Pokud máte dlouhou trasu, budete chtít mít možnost pustit ve stejném směru více vlaků zároveň. Teď můžete přidat více paralelních kolejí, ale mění chování návěstidel na jedné koleji bude mnohem efektivnější.

Návěstidla brání vlakům vjet na úseky trati mezi návěstidlem samotným a dalším návestidlem, pokud je na tomto úseku už vlak jiný. Můžeme vidět, že na trati je jen pár návěstidel - kvůli tomu je trať rozdělená jen na dva úseky a proto může být v každém směru vpuštěn jen jeden vlak! Abychom to opravili, musíme přidat více návěstidel, abychom trať rozdělili na menší úseky.

Takže uděláme násladující - přidáme více návěstidel. K tomu se dají použít obě výše zmíněné návěstidla, ale proto, že nepotrřebujeme žádné velké čáry kvůli kousku trati bez křižovatky, můžeme také použít to nejzákladnější návěstidlo. Tohle je "obyčejné návěstidlo" a můžete ho nalézt úplně vlevo na panelu výběru návěstidel: Signal Electric.png.

Vzdálenost (nebo hustota) návěstidel tady není zvlášť důležitá. Pokud chcete trochu reálný vzhled, umístěte návěstidla nejméně na vzdálenost délky vlaku. V každém případě pamatujte, abyste návěstidla postavili pouze tam, kde chcete aby vlak čekal! Nikdy byste neměli stavět návěstidlo hned za křížením, protože by pak čekající vlak mohl křižovatku zablokovat. V našem případě byste museli odpočítat pět políček od každé křižovatky a návěstidlo postavit na šestém poli. Tímto způsobem vlak nikdy nezablokuje křižovatku!

Vyberte návěstidlo které chcete postavit a klikněte na políčko, na kterém chcete návěstidlo mít. V základu jsou obyčejná návěstidla oboustměrná. Klikněte znovu na políčko s návěstidlem (s vybraným nástrojem umístit návěstidla) abyste ho změnili na jednosměrné. Klikněte ještě jednou, aby bylo jednosměrné z opačného směru. Vlaky nikdy nesmí projet jednosměrným obyčejným návěstidlem z druhé strany. Na provní pohled to nemusí být z grafiky příliš patrné, nicméně obyčejné návěstidloje menší a pokud tu není žádný vlak ukazuje zelenou. Dokonalejší návěstidla jsou vyšší a ukazují červenou, dokud vlak neprojede. Pokud je to pro vás příliš matoucí, používejte jen dokonalejší návěstidla. Pro to, kam je umístit, platí úplně stejná pravidla.

Tutorial intermediate signals.png

Dvojkolej s obyčejným návěstidlem. Dokonalejší návěstidla budou na těchto místech fungovat také. (klikněte pro zvětšení)

Chápete? Výborně! V tomto konkrétním případě nyní máme místo na šest vlaků (přestože čtyři vlaky budou fungovat mnohem lépe, zkuste to sami!). Máme určenou jednu trasu pro vlaky jedoucí k elektrárně a jednu pro vlaky jedoucí zpátky k dolu. Návěstidla rozdělují trať do více úseků, aby ji mohlo využívat více vlaků.

Druhé druhé nástupiště

Už jsme sice postavili druhé nástupiště u uhelného dolu, ale provoz začíná být rušný, a tak byste mohli chtít přidat další nástupiště také u elektrárny. Princip je úplně stejný jako u uhelného dolu a určitě ho zvládnete postavit bez bližší pomoci.


Tutorial two platforms both ends.png

Druhé nástupiště u elektrárny (klikněte pro zvětšení)

Pokud je vzdálenost mezi oběma stanicemi (o hodně) delší, měli byste zvážit stavbu depa také na druhé straně trati. Pokud hrajete s poruchami vozidel, nabízí to další možnost k servisu vozidel, což pomůže k méně častým poruchám.

Další: Stavba základní sítě »

Personal tools